Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Gönen Mozaik ve Açık Hava Müzesi

Kaplıcaları, termal suları ile birlikte şifa kaynağı olarak nitelendirilen, ülkemizin bu anlamda sayılı lokasyonu olarak değerlendirilen Gönen’de bulunan “Gönen Mozaik ve Açık Hava Müzesi” 1500 yıllık tarihi gün yüzüne çıkarıyor.

Ziyaretçilerine klasik müze deneyiminden daha fazlasını yaşatmayı amaçlayan Gönen Mozaik ve Açık Hava Müzesi yakın tarihte geçirdiği restorasyon çalışmasıyla birlikte daha da ilgi çekici konumda.

Balıkesir’in Gönen ilçesinde bulunan müze, Gönen’de yapılacaklar listesinin en başında yer alıyor. Gönen’e kadar gelmişken; şifalı sularda, kaplıcalarla doyasıya bir tatil deneyimi yaşarken, Gönen Mozaik ve Açık Hava Müzesine uğrayıp, geçmişin izlerini sürebilirsiniz.

Fotoğraf Batuhan Dereli
Fotoğraf: Batuhan Dereli

Gönen Mozaik ve Açık Hava Müzesinde 2017 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü nezdinde Kaymakamlığımızın girişimleri sonucunda; 1. Derece arkeolojik sit alanı ilan edilmiş ve çalışmalara başlanmıştır. Yapılan çalışmalar nezdinde kilise ve bu kiliseye ait tarihi kalıntılar tespit edilmiştir.

İlgili arkeolojik kazılar sonucunda ortaya çıkan yeni eserler, Gönen Mozaik ve Açık Hava Müzesini, mevcut eserleriyle birlikte daha da ilgi çekici hale getirecek. Özellikle yöreyi ziyaret eden yerli yabancı turistlerin bölgede daha uzun zaman geçirmesinin amaçlandığı müzeyi ziyaret etmenizde yarar var.

Gönen Mozaik ve Açık Hava Müzesinde yer alan en önemli mimari unsurlardan biri kilisenin taban döşemesidir. Ayrıca taban mozaiği ile çevresinde derlenmiş olan Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait bazı taş eserler sergileniyor. Günümüzde MS 5.-6. yüzyıla ait olan mozaik döşemelerin, çeşitli geometrik bezemeler ile bir madalyon içerisine alınmış altı satırlık bir yazıta da sahip olduğu görülmekte.

Gönen Mozaik ve Açık Hava Müzesine ziyaretler ücretsiz. Gönen Mozaik ve Açık Hava Müzesi’ni yaz aylarında pazartesi günleri haricinde her gün saat 09:00-19:00, kış aylarında ise 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Gönen şehir merkezinde bulan müze, Gönen Belediye binasına ve Yıldız Termal Otel’e oldukça yakın konumda. Müzenin restorasyon ve yenileşme çalışmaları devam ettiğini için, gitmeden önce açık olup olmadığını Gönen Belediyesi vasıtasıyla 0266 762 37 01 numaralı telefondan kontrol etmenizde yarar var

Yorumlar

Gönen'i daha önce duymuş muydunuz?

Termal turizminde ki en iyi seçim.
Şifalı Bir Tatil!