Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Gönen Rehberi

Gönen’e Ulaşım

Gönen’e karayolu, havayolu ve deniz yolu ile ulaşım sağlayabilmek mümkündür. İstanbul ile Gönen arası 386 kilometredir ve özel araç ile 6 saat yol gidilmesi gerekmektedir. İzmir üzerinden ulaşım sağlamak isteyenler 4 saat, Bursa’dan Gönen’e gidecek olanlar 2 saat 15 dakika yol gitmektedirler. İstanbul üzerinden karayolu ile Gönen’e gidecek olanlar; Yalova, Bursa ve Bandırma üzerinden ulaşım sağlamaktadırlar. Ankara’dan Gönen’e gidecek olanlar ise; Eskişehir üzerinden Bursa’ya ve sonrasında Gönen’e ulaşmaktadırlar.

Fotoğraf: Batuhan Dereli

Balıkesir’e bağlı olan Balıkesir Merkez Havalimanı’ndan Gönen’e ulaşım sağlamak için 90 kilometre yol gitmek gerekmektedir. Bu da özel araç ile yaklaşık 1.5 saate denk gelmektedir. Balıkesir Koca Seyit Havalimanı ile Gönen arası ise; 120 kilometredir ve 2 saatte ulaşım sağlanabilmektedir.

Bandırma üzerinden Gönen’e ulaşım sağlamak isteyenler; Marmara Denizi’nin farklı noktalarından kalkış yapan feribot ve diğer deniz araçlarına binerek Bandırma’ya ulaşabilmektedirler. Ardından Bandırma merkezden 45 kilometre yol giderek Gönen’e gelebilmektedirler.

Gönen’in Meşhur Lezzetleri

Balıkesir’in meşhur lezzetleri Gönen’in mutfağını da etkilemiştir. Oğlak etinden yapılan Bigadiç güvecinin Gönen’e gidildiğinde mutlaka yenilmesi önerilmektedir. Bigadiç güvecinde; oğlak eti, biber, domates ve kaynamış kemik suyu bulunmaktadır. Ekmek, tavuk suyu, haşlanmış tavuk, maydanoz ve tereyağından yapılan tirit de Gönen’in meşhur lezzetleri arasında yer almaktadır. Tavuklu mantı, saçaklı mantı, börülce gibi lezzetler Gönen’de tadılabilmektedir. Kurban Bayramı başta olmak üzere özel günlerde bölgede sura yapılmaktadır. Dağ Ilıcası’nı ziyaret edenler; kaşarlı alabalık ve kelle peyniri de yiyebilmektedirler. Gönen mutfağına genellikle kuzu ve oğlak eti ile hazırlanan yiyecekler hakimdir.

Gönen’de tatlı yemek isteyenlere ise; Balıkesir kaymaklısını tatmaları tavsiye edilmektedir. Balıkesir kaymaklısının hazırlanması biraz zahmetlidir. Ancak başta yöre halkı olmak üzere birçok insanın bu zahmete değdiğini düşündüğü bir tada sahiptir. Mafiş tatlısı; fiyonk şeklindedir ve yağda kızartıldıktan sonra üzerine şerbet dökülmesi ile beraber servis edilmektedir. Höşmerim de Gönen’de karşılaşılabilecek tatlılar arasındadır.

Gönen’den Satın Alınabilecekler

Bir bölgeye gidildiğinde, o bölgenin meşhur olduğu konuda bir ürün satın alınmaktadır. Gönen’e gelenler ise; pirinç ve iğne oyası almaktadırlar. Gönen’de oya pazarı bulunmaktadır v Gönen’i ziyaret etmek için gelenlerin oya pazarından aldıkları iğne oyaları, turizmin canlanmasını sağlamaktadır. İlçe merkezindeki kaplıca tesislerinin olduğu bölgelere gidenlere mutlaka iğne oyalarını incelemeleri tavsiye edilmektedir.

Gönen baldo pirinci; lezzetli, kalitesi yüksek, iri ve dolgun taneleri bulunan bir pirinçtir. Makineler yardımı ile pirinçlerin üzerinden kavuzlar soyulmaktadır. Ardından parlatma işlemleri yapılarak satışa sunulmaktadır. Kokusuz olmalarının yanı sıra kabardıkları ve suyu kaldırdıkları için de pilav yapımında tercih edilmektedirler.

Gönen’de Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

Gönen’i ziyaret edenlerin görmeleri gereken yerler şunlardır:

  • Gönen Şehir Parkı: Eskiden mezarlık olan 1953’teki depremden sonra mezarlığın taşınması ile beraber parka çevrilen bir yerdir. Bu sebeple park içerisinde servi, ıhlamur, kestane, çınar ve söğüt gibi birçok ağaç bulunmaktadır. Park yapılırken Roma dönemine ait birçok Gönentarihi eser bulunmuştur. Parkın içerisinden Gönen Çayı akmaktadır ve termal tesislere de oldukça yakındır.
  • Alacaoluk Kalesi: Ala dağlar arasındaki küçük bir tepe üzerinde bulunan kale; Büyük İskender’in askerlerinin daha serin bir yerde konaklamaları için inşa ettirdiği kaledir. MS 2. yüzyıl eserlerindendir.
  • Babayaka Kalesi: İlçe merkezine 6 km uzaklıkta olan ve Alacaoluk Kalesi ile aynı amaç için inşa edilen bu kaleye oldukça fazla ziyaretçi gelmektedir.
  • Güvercinli Köprü: Gönen Çayı üzerindeki köprüdür. Moloz taştan yapılan ve 4 adet yuvarlak gözden oluşan bu köprü günümüzde kullanılmamaktadır.

Ekşidere Dağ Ilıcası: Ekşidere’de bulunan ılıca; başta kas ve iskelet sistemi rahatsızlıkları olan birçok kişinin gitmeyi tercih ettiği bir alandır. Ziyaretçiler buradaki tesiste konaklamayı tercih etmektedirler.

Yorumlar

Gönen'i daha önce duymuş muydunuz?

Termal turizminde ki en iyi seçim.
Şifalı Bir Tatil!