Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Gönen Tarihçesi

Gönen’in tarihçesi milattan önceye dayanmaktadır. Farklı kültürlere ev sahipliği yapan bir yer olduğu için bu medeniyetlerden izler günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Karayolu ile ulaşımın sağlanabildiği, Balıkesir’e bağlı bir ilçedir.

Gönen İsminin Tarihçesi

Gönen bölgesinin bilinen en eski ismi Asepsus olmaktadır. Gönen’in yanından geçen çayın ismi Asepsus olduğu için Gönen böyle anılmıştır. Ancak sonrasında Artemea ismi ile anılmaya başlamıştır. Bu isim ise; Yunan mitolojisindeki orman tanrıçası Artemis’ten gelmektedir. Mitolojiye göre Zeus ve Leton’un ikiz kardeşleri Artemis’tir ve su perileri ile ormanda avlanarak vaktini geçirmektedir.

Gönen ismi, Osmanlı’nın hakimiyetine girmesi ile beraber verilen bir isimdir. Gönen isminin çıkış kaynağı ile ilgili farklı fikirler olsa da; Gönen Türkçe bir kelimedir. Yazın kuruyan gölcük, küçük göl, durgun su anlamlarında kullanılmaktadır. Luwi dilindeki Kawana sözcüğü ile aynı anlamda olduğu ve koyun ülkesi anlamına da geldiği bilinmektedir.

Milattan Önce Gönen

Gönen’in milattan önce 14. yüzyılda bir köy olarak kurulduğu düşünülmektedir. Bu süreçte kaplıcaların etrafında ortaya çıkan mozaikler, yazılı taşlar, sütun başlıklar ve madeni paralar; birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını göstermektedir. Bu da bölgenin kültürel ve tarihi anlamda çeşitliliğe sahip bir yer olduğu anlamına gelmektedir. Antik çağda Gönen; Asepsus, Artemea gibi isimler ile anılmaktadır.

Bölgede bulunan kitabelerin milattan önce 2. yüzyıla dayandığı ve kaplıcaların olduğu bölge için ’’Sıcak Su Şehri, Thermi’’ isimlerinin kullanıldığı bilinmektedir. Hamamlar ise; Granikaion Hamamları olarak kitabelerde belirtilmektedir. Kitabelerdeki diğer yazılanlara bakıldığında ise; bahsedilen sıcak suyun insanlar için şifalı olduğuna ve şehir için önemine değinilmektedir. Ayrıca bu suyun insanlara ulaştırılması için yardımcı olan yönetici ve kişilerin isimleri de kitabelerde bulunmaktadır.

Osmanlı Öncesinde Gönen

Truvalılar, İyonlar, Lidyalılar, Persler, Helenler ve Bergama krallıklarının Gönen bölgesinde olduğu bilinmektedir. Sonrasında Roma ve Bizans devletlerinin halklarının Gönen’de bulundukları da bilinmektedir. Özellikle Bizans yönetiminde uzun yıllar boyunca kaldığı bilinen Gönen; 13. yüzyıl ile beraber Anadolu Selçuklular’ın hakimiyetine geçmiştir. Anadolu Selçukluların dağılmasının ardından ise; Karesi Beyliği Gönen’e ev sahipliği yapmıştır. Karesi Beyliği’nden sonra ise Osmanlı Devleti’nin hakimiyeti altına girmiştir.

Osmanlı Döneminde Gönen

Gönen’in Osmanlı Devleti’ne katılması 1334 yılına dayanmaktadır. Osmanlı Devleti’ne katıldıktan sonra Akçaali, Rüstem ve Malkoç beylerinin aşiretleri Gönen’e yerleştirilmiştir. Bu aşiretler Bolu yöresinden gelmektedirler. 14. yüzyılın başları ile beraber eski Artemea şehrinin kalıntılarının üzerinde şimdiki Gönen’in temelleri atılmaya başlamıştır. 1859 yılında Kırım ve Kafkasya, 1877 ile 1878 yılları arasında Rumeli, Balkan ve Kafkaslardan göçmenler Gönen’ göç etmeye başlamıştır. Bu da ilçedeki nüfusun artmasına ve yeni mahallelerin kurulmasına sebep olmuştur. Plevne, Tırnova ve Reşadiye gibi mahallelerin kurulması ile beraber 1398 yılında müstakil kaza olmuştur. 1382 yılına kadar ise; Erdek kazasına bağlı olarak sayıldığı bilinmektedir.

1881 yılı ile beraber Gönen ilçe haline gelmiştir. İlk belediye teşkilatı 1885 yılı ile beraber Gönen’de kurulmuştur. 1920 yılında Gönen Yunan tarafından işgal edilmiştir. 6 Eylül 1922 ile beraber ise; Gönen, Yunan işgalinden kurtarılmıştır.

Cumhuriyet Döneminde Gönen 1922 yılında düşman işgalinden kurtarılan Gönen’de yazları sıcak ve kışları yağışlı olmaktadır. Hayvancılık faaliyeti, ilçe ekonomisinin büyük bir bölümünü kapsamaktadır. Tavukçuluk ve arıcılık, Gönen’de tercih edilen faaliyetlerdir. Süt sanayi, çeltik fabrikası, plastik poşet, salça konserve, kauçuk, terlik fabrikaları ile beraber Gönen’de sanayi seneler içerisinde gelişim göstermektedir. İlçe merkezinde ve Ekşidere Köyü’nde sıcak su kaynakları olduğu için günümüzde şifa şehri olarak da bilinmektedir. Dönemin en iyi yazarlarından biri olan Ömer Seyfettin’in hayatını buradan https://gonen.net/omer-seyfettin/ okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Gönen'i daha önce duymuş muydunuz?

Termal turizminde ki en iyi seçim.
Şifalı Bir Tatil!