Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Gönen’de yapılacaklar listesi

Gönen kendi memleketimiz diye değil ama sakin ve şirin bir ilçe. Genel düşüncenin aksine yapılacak o kadar şey var ki; biz listeyi hazırlarken biraz yorulduk. Termal bir tatil, şifalı sular, organik ürünler, doğa. Aradığınızdan fazlasını Gönen’de bulabilirsiniz.

1881 yılından beri ilçe olan Gönen; Çanakkale’nin Biga ilçesine, Balıkesir’in Bandırma ve Erdek İlçelerine komşu olmakta. Kuruluşunda, Bolu yöresinden gelen Akçaali, Rüstem ve Malkoç beylerine ait aşiretlerin payı çok. Tarih boyunca adı hep “Thermi” yani sıcak su şehri olarak anılan Gönen’in geçmişten bu güne aynı ismin devamı niteliğinde olan dünyaca ünlü kaplıcaları var. Gönen’e gelen herkesin mutlaka bu kaplıcaları ziyaret etmesini öneriyoruz. Zaten bir kez geldiğinizde, mutlaka ikinci bir kez daha gelmek isteyeceksiniz.

Ayrıca Gönen ünlü yazar Ömer Seyfettin’in doğum yeridir. Hikâyelerinde geçen çocukluk mekânları hâlen Gönen’de ziyaret edilebilecek yerler arasındadır. Tarihin izini sürmek isteyenler için mutlaka yapılması gereken bir aktivite olarak listenize Ömer Seyfettin’in çocukluğun geçtiği yerleri keşfetmek olmalı.

Gönen’de dillere destan bir şey daha vardır ki; o da iğne oyasıdır. Maharetli ellerden çıkan el oylarını yerinde görmek için Gönen’e gelebilirsiniz. İğne Oyası çok ilgi gördüğünden Gönen’de “Oya Çeyiz Fuarı” düzenlenmekte. Bu etkinlik aynı zamanda Gönen’in düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümü olan 6 Eylül tarihini de içine alması nedeniyle dolu dolu bir kültür haftası yaşanmakta. Bu tarihler içerisinde Gönen’e gelip, güzel bir kaplıca tatili sonrası, Oya Çeyiz Fuar’ını ziyaret edebilirsiniz.

Özellikle yaz aylarında büyük ilgi gören Ekşidere köyündeki Ekşidere Dağ Ilıcası görülmeğe değerdir. Gönen Mozaik ve Açık Hava Müzesi, Alacaoluk Kalesi, Babayaka Kalesi ve Güvercinli Köprü Gönen ve çevresindeki başlıca ziyaret noktalarıdır.

Balıkesir’e 135, Çanakkale’ye 140 ve Bursa’ya 150 km mesafede olan Gönen’de yapılacak, gezilecek görülecek çok yer var. Sizleri de bu güzellikleri görmeye davet ediyoruz. Gönen’e şimdiden hoş geldiniz, sefalar getirdiniz.

Yorumlar

Gönen'i daha önce duymuş muydunuz?

Termal turizminde ki en iyi seçim.
Şifalı Bir Tatil!