Skip to content Skip to footer

Gönen; milattan önceye dayanan tarihi, arkeolojik zenginliklerinin yanı sıra, termal turizmi, bereketli toprakları, ve bir çok farklı bölgeden aldığı göçler ile edindiği kültür yapısı sayesinde, Türkiye’nin en gözde ilçelerinden biri halini almıştır.

Gönen.net’in kuruluş amacı, coğrafi, kültürel, sosyal ve sağlık turizmi açısında nice zenginlikleri barındıran bu küçük ilçenin tanıtımını sağlamaktır. Özellikle; şifalı termal suyu sayesinde bir çok yerli ve yabancı insana sağlıkları için ev sahipliği yapan ilçemiz’de geçireceğiniz süre içerisinde, gezip görebileceğiniz doğal zenginliklerimiz, konaklama imkanlarımız ve güzel vakit geçirebileceğiniz mekanlarımız ile sosyal hayatımızı size aktarmayı hedefliyoruz.

MS.II.yy. ait bulunan kitabelerde şehrin adı ‘Sıcak Su Şehri, Thermi’, hamamlarda ‘Granikaion Hamamları’ olarak geçmektedir. Bu kitabelerde, sıcak suyun şehir için önemli olduğu ve şifa dağıtan suyun insanlara sunulması için yardım yapan yönetici ve kişilerin isimleri belirtilmektedir.

Doksan Üç Harbi denilen 1877-1878 Türk-Rus savaşından beri sürekli olarak göç alan ilçemiz, bir çok etnik kimliği bünyesinde barındırmakta ve bu sayede az rastlanır bir kültür şenliğine ev sahipliği de yapmaktadır.

Uzun süre Bizans yönetiminde kalan bölge, 13.yy’da Anadolu Selçuklularının eline geçmiş, bu Devletin dağılmasından sonra Karesi Beyliği yönetiminde kalmış ve nihayet 1334 yılında Osmanlı idaresine katılmıştır.

Büyük şehirlerin karmaşasından bıkıp, ilçemize yerleşmeye devam eden bir çok vatandaşımız bulunmakta ve bu durum ilçemizin özlenen huzurlu hayatı yaşamak için ne kadar da doğru bir tercih olduğunu göstermektedir.

Bir çok medeniyete ev sahipliği yaptık.

Binlerce yıllık tarihi bir yolculuk, şifalı suları, doğa harikası tabiatı ve farklı kültürlerin kaynaşması ile ülkemizin en bereketli topraklarına kurulmuş şirin ilçemizi ziyaret etmiş miydiniz?

Bu yaz sizi de bekleriz.

Gönen.net

Gönen'i daha önce duymuş muydunuz?

Termal turizminde ki en iyi seçim.
Şifalı Bir Tatil!